V rámci výziev energetickej krízy a klimatických zmien začínajú architekti hľadať nové riešenia, ktoré znížia energetickú náročnosť budov. Jedným z možných prístupov je ozeleňovanie fasád, pričom v podstate nejde o nič nové, tento koncept je známy už po tisíce rokov.
V architektúre sa teda v rôznej miere začína premietať udržateľnosť, pretože si ľudia postupne uvedomujú, že je nutné dať prírode priestor a spolu s vodou ju navrátiť do architektúry. Jedine takto vytvoríme budovy, ktoré sú prirodzené a najmenej škodia našej planéte.
Zelené fasády majú veľký chladiaci potenciál, čo je dôležité predovšetkým v letnom období, kedy vďaka evaporácii dochádza k premiešavaniu okolitého vzduchu, čím vzniká v okolí vertikálnych záhrad príjemná mikroklíma a znižuje sa efekt tepelného ostrova.
Rastliny na budove dokážu pohltiť slnečné žiarenie a zabraňujú prehrievaniu plášťa stavby, čím priamo ovplyvňujú aj jej interiér. Šetrí totiž výdavky za energie, pretože v lete netreba budovu toľko klimatizovať. Vertikálne záhrady navyše prirodzene zadržiavajú vodu v krajine, odstraňujú zo vzduchu škodlivé častice a produkujú kyslík.
Máte záujem o interiérovú živú stenu alebo zelenú fasádu? Neváhajte nám napísať, s radosťou vám pripravíme bezplatnú kalkuláciu.